Genel · Haber ve Duyurular

12 Aralık Cumartesi Atölye Çalışmasında Neler Yaptık?

12 Aralık Cumartesi günü saat 13.30-17.30 arasında MSGSÜ Fındıklı’da 30’a yakın gönüllümüzle gerçekleştirdiğimiz atölye çalışmasında neler yaptığımızı paylaşmak isteriz.

Çalışmanın ilk yarısında, sahadaki son gelişmeler paylaşıldı ve sahaya gitmeden önce burada fikren nasıl bir organizasyon yapmamız gerektiği kısa bir aktivite planlaması anlatımı ile netleştirilmeye çalışıldı.

Saha çalışmasını, öncelikli olarak 3 mahallede çerçevelendirdik:

Bayramtepe

Yarımburgaz

Okmeydanı

Soba ve kömür dayanışması Okul öncesi çocuklar için mekân yaratımı Okul öncesi çocuklar için mekân yaratımı
Sağlık taraması Çocuk atölyeleri Çocuk atölyeleri
Eşya dayanışması Eşya dayanışması Eşya dayanışması
Türkçe kursu Türkçe kursu Türkçe kursu

Soba ve kömür dayanışması: Bayramtepe’de ihtiyaç sahibi 100 aile için 100 soba dayanışmamız sayesinde ihtiyacın önemli bir kısmını karşıladık sayılabilir ancak hala dayanışma göstermek isteyenlere ihtiyacımız var! Kömür dayanışmasını ise daha sürekli kılmak, kış sonuna kadar devam ettirmek gerekecek (Destekte bulunmak isteyenler multeciyimhemserim@gmail.com adresine e-posta atabilirler). Dağıtımları gerçekleştirmeden önce sahaya çıkıp ihtiyaçları yeniden toplamak konusunda anlaştık. Belki daha fazla ihtiyaç çıkabilir ya da ihtiyaç bu süre zarfında azalmış olabilir; bunu teyit etmek ve bu vesile ile ilk tanışmayı yapmak önemli. Diğer mahallelerde de soba ihtiyacının tespit edilmesi halinde, dayanışmamızda ikinci aşamaya geçebiliriz.

Okul öncesi yaştaki Suriyeli ve Türkiyeli çocukların birlikte vakit geçirebilecekleri bir mekânı, mevcut mahalle derneklerinin bir bölümünü bunun için ayırarak ve yeniden tasarlayarak oluşturabileceğiz. Bunun için zemin kaplaması yapmak, duvar boyamak, mekânı diğer bölümünden ayıracak belki bir paravan icat etmek, mobilya ve eğitim materyalleri bulmak ve elbette gönüllü sayımızı artırmak şu aşamada öncelikli olan ihtiyaçlardan.

Yarımburgaz Mahallesi’nden çalışmamıza katılan arkadaşımızın konuya ilişkin vermiş olduğu bilgiler şu şekildeydi:

 • Geçen haftalarda 3 anaokulu öğretmeni ile görüşülmüş, eğitimde onların desteğini alabiliyoruz.
 • Ayrıca Suriye’de iken öğretmenlik yapan bir mahalleli de eğitim desteğinde bulunmak istediğini iletmiş.
 • İlk etapta 5-7 yaş aralığındaki 10 Türkiyeli, 10 Suriyeli toplamda 20 çocuk için bir sınıf oluşturuluyor ve bu sayıda masa ve tabureler temin edilmeye çalışılıyor. Diğer sınıflar zaman içerisinde oluşturulacak.
 • Zemin kaplaması için halı ve soba ayarlanmak üzere…
 • Çocuklara çalışmalar boyunca Suriyeli ve Türkiyeli ailelerden de mahalleliler eşlik edebilecek.
 • İlk veli toplantısı ise 19 Aralık Cumartesi! 🙂

Okmeydanı’nda kurmak istediğimiz eşdeğer mekâna malzeme temin etmeye ise devam ediyoruz…

Eşya dayanışması: İhtiyaç talepleri ilk etapta bu mahallelerden geldi ancak başka mahallelerden aileler için de gelirse, bulduğumuz eşyaları oralara da yönlendirebileceğiz. Bunun duyurusunu etrafımıza sürekli yapmalıyız. Bu zamana kadar Bayramtepeli ailelere eşya temin edilmişti, Cumartesi bir güzel haber de Okmeydanı’ndan geldi: Gönüllülerden beyaz eşyalar ve sobalar mahallelilere iletildi. Ayrıca Aşhane’den 90 adet battaniye ve Şişli Belediyesi Göçmen Birimi’nden gelen oyuncak ve giysilerin de teslimi yapıldı. Haber için tıklayınız.

Yetişkinler için Türkçe kursları: Halk Eğitim ve Milli Eğitim ile görüşmeler devam etmekte, oradan yönlendirilecek öğretmenlere ek olarak bizler de mahallelilere pratik etmelerinde yardımcı olabiliriz diye düşündük. Yetişkinler ile bu çalışmalarda gönüllü olmak isteyenler multeciyimhemserim@gmail.com adresine e-posta göndererek haber edebilirler.

Bunları konuşurken, gönüllü eğitimine ilişkin de bir ihtiyaç tespit edildi: Yarım gün sürecek bir eğitim ile hem mültecilerin yasal haklarına ilişkin hem de sahada gönüllü olmaya ilişkin bir iç eğitim yapalım profesyonellerden destek alarak dedik. Bunun için, aramızdan arkadaşlarımız, bağlantıda oldukları uzmanlar ile iletişime geçecekler; bir diğer gönüllümüz de mülteci haklarına dair bir anlatıda bulunacak. MSGSÜ Resim Bölümü’nden arkadaşlarımız ise, “mültecilik” temalı bir resim atölyesi organize edecek bizler için, böylelikle bir resim atölyesi formasyonu da edinebiliriz 🙂

Gelelim çalışma grupları ve işleyişine:

Öncelikle aktivite/etkinlik planlarken yapmayı unutmamamız gereken şeyleri konuşurken aşağıdaki konulara dikkat etmek gerektiği konusunda hemfikir olduk.

 • amaç ve hedefi belirlemek,
 • hedef kitleyi belirlemek,
 • yöntemi belirlemek,
 • zaman çizelgesini oluşturmak,
 • ayni ve nakdi kaynak oluşturmaya çalışmak,
 • malzeme ve çalışma takibini kolaylaştırmak için raporlama yapmak.

IMG_20151212_143121

Günün ikinci kısmında ise grup çalışmalarına geçtik:

Saha Grubu 

 • Saha organizasyonları ve saha ile iletişim koordinasyonunu sağlayacak.

Çocuk Resim Atölyeleri 

 • Resim atölyeleri organize etmek (ilk saha gezisinden sonra yaş aralığı ve çocuk sayısını belirlemek gerekiyor, ona göre öğretim programı hazırlanacak)
 • Gönüllü organizasyonunu sağlamak (bu grup kendi afişlerini de tasarlayıp gönüllülere böylece çağrıda bulunacak, bu noktada gönüllü destekçi sayısını bilmek de önemli, ona göre aylık zaman programı yapılacak)
 • Malzeme kampanyasını yürütmek ve sürekli kılmak (bkz. Kaynak Yaratımında Alternatif Oluşturma)
 • Sergi açmak (son ürün)

Gençlik Çalışmaları Grubu

 • Yaş aralıklarını ve zaman uygunluklarını belirlemek
 • Gençler ile görüşerek taleplerini belirlemek
 • Birlikte müzik ve tiyatro yapmak (Türkiyeli ve Suriyeli gençler içerisinde daha önceden ya da hala bunlarla uğraşanlar var mı diye soracağız)

Kadın Çalışmaları Grubu

 • Çocuklar üzerinden kadınlarla iletişime geçmek
 • Kadınlarla toplantılar organize ederek taleplerini belirlemek
 • Uzmanların da desteği ile kadınlara yönelik eğitimler organize etmek (haklar, kadın sağlığı, hijyen, hamilelik, emzirme, psikolojik destek vb.)
 • Üretim-yaratıcılık faaliyetleri organize etmek (Türkiyeli ve Suriyeli kadınlarla birlikte üretim atölyeleri organize edebilir miyiz, buradan çıkacak üretimleri -örgü, takı, keçe vb.- dayanışma amacıyla kermesler düzenleyerek örneğin satabilir miyiz?) – Bunun için, Kader Kısmet Atölyesi‘nden deneyim aktarımı ve destek talebi geldi 🙂
 • Orta vadede: Kolektif şekilde turşu kurma, reçel, salça, konserve yapma gibi mutfak işleri için bir mekân yaratılabilir mi mahallelerde veya derneğin bir köşesinde? Bunun için mekân arayışında olacağız.
 • Uzun vadede: Bu mutfak faaliyetleri neticesinde Türkiye ve Suriye mutfaklarından örnekler veren Arapça ve Türkçe basılacak bir yemek kitabı üzerine çalışmak.

Kaynak Yaratımında Alternatif Oluşturma

 • Temalı dayanışma geceleri organize etmek (ilk etapta belki çocuk atölyeleri için gerekli eğitim materyallerinin edinimi için bunu yapmak..)

“Boyalı Eldivenler”

 • Daha önce kurulmuş ve birçok farklı dayanışma organizasyonu gerçekleştirmiş bu grup; eldiven, atkı, bere temini için destekte bulunabilecek.
 • Buna dahil edilebilecek bir diğer şey de çocuklar için patik! Çocuk mekânlarının zeminleri her ne kadar halı kaplanacak da olsa çocukların ayaklarını sıcak tutmak üzere patik temini de bunun kapsamına alınabilir.

Sağlık Taraması: Alanında uzman hocalar ve öğrenciler ile iletişime geçildi, onlardan sağlık taraması konusunda haber bekliyoruz.

Sosyal Hizmetler: Sosyal hizmetler alanında çalışan gönüllülerimizden bu alanda verilebilecek destekler üzerine iletişime geçildi, haber bekliyoruz.

Diğer Sosyal Aktiviteler:

 • Spor turnuvaları: “Karşı Lig” oluşumu ile gönüllülerimiz iletişime geçecek ve mahallelerde bir futbol turnuvası organize edilip edilemeyeceğini konuşacak. Bir başka arkadaşımızdan da bir öneri geldi: Mahalle derneklerine veya başka bir ortak mekâna, eğer bir bağışçı bulabilirsek, pinpon masaları koymak.
 • Film gösterimleri: Arapça ve Türkçe dillerinde film gösterimleri organize etmek; hem çocuklar, hem gençler hem de yetişkinler için… (Altyazı ayarlamak ve altyazı okunmasını kolaylaştıracak yöntemleri mahalleliler ile birlikte düşüneceğiz)

Görsel Malzeme Üretimi: Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Ethem Özgüven Hocamız ve öğrencileri, ağımızın ihtiyaç duyduğu görsel materyallerin oluşturulması noktasında bize destek verecekler 🙂

Detayları netleştikçe buradan da bilgisini vereceğimiz bu mevcut çalışma gruplarından birine dahil olmak isteyenler, yine multeciyimhemserim@gmail.com adresine e-posta atarak grup temsilcilerimiz ile iletişime geçebilir, fikirleri birlikte geliştirebilirler. Yeni gruplar kurmak isteyen arkadaşlar da bilgisini iletirlerse onun da organizasyonlarına hızlıca başlayabiliriz. Söz söylemekte, harekete geçmekte çekingen olmayalım lütfen 🙂

Ve en önemli haber: Bu haftasonu mahalleleri ziyarete gidiyoruz! Tarih, saat, yer ve kapsamı belli olduğunda detaylar paylaşılacak… Arapça ve Kürtçe bilen tercüman arkadaşlara bilgisini vermeyi ve onların da katılımlarını sağlamayı es geçmeyelim!

Sahaya çıktığımızda hem soba ihtiyaçlarının yeniden tespitini yapmaya çalışacağız hem de gitmişken başkaca ihtiyaçları olanlardan bunların bilgisini toplamaya çalışacağız. Aynı şekilde, çocuk atölyeleri için çocuk sayısının da bilgisini bu gidişimizde öğrenebiliriz diye umuyoruz. Giderken yanımızda bu zamana kadar toplamış olduğumuz malzemeleri de götüreceğiz.

Birlikte yaşama umuduyla,
“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s