Genel · Haber ve Duyurular

Anlatımlarla, Eğitimlerle, Saha Çalışmalarıyla Dolu Dolu Geçen Bir Hafta Sonunun Ardından…

“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı olarak, mültecilerin yoğunluklu olarak yaşadıkları alanlara yönelik dayanışma faaliyetleri yürütmeye devam ediyoruz.

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan sizleri de haberdar etmek, varsa önerilerinizi almak ve birlikte bu dayanışmayı büyütmek isteriz.

26 Aralık Cumartesi

Studio X – “Nasıl Birlikte Yaşarız?” Çalıştayı

Nextistanbul’un düzenlediği “Nasıl Birlikte Yaşarız?” temalı çalıştayda dayanışma ağımızı ve faaliyetlerimizi anlattık, yeni dostluklar kurduk, destekçiler edindik. Başta Nexistanbul Platformu olmak üzere düzenleme ekibine, Studio X’e, katılımcılara ve destekçilere teşekkürlerimizi bir de buradan iletmek isteriz.

IMG-20151226-WA0007

Bayramtepe Mahallesi – Mülteci Hakları Eğitimi

Suriyeli mültecilere “geçici koruma rejimi”nin sağladığı temel hakların etkin şekilde kullanımının artırılmasını amaçlayan Mülteci Hakları Eğitimi’ne yaklaşık 35 Suriyeli mülteci katıldı. Avukatlar Belma Eren ve Çağlar Kıran’ın anlatıcı olarak yer aldığı bu toplantıda; eğitim, sağlık, vatandaşlık kazanımı, iş hukuku, medeni hukuk, Suriyelilerin hukuki statüsü gibi konulara değinildi ve bu konular ile ilgili Suriyelilerin soruları cevaplandı.

Yaklaşık 20 kadının katılım gösterdiği eğitimde, kadınların özellikle sağlık hizmetlerine erişimde yaşadıkları sorunlara ilişkin oldukça dertli oldukları gözlemlendi. Hastanelerde tercüman olmayışı ve çocuklarına aşı yapılmaması en sık yaşanan sorun olarak tariflenmekteydi. Diğer yandan çocukların okula gidemiyor oluşu da yine bir sorun olarak tanımlananlar arasındaydı.

Hizmetlere erişimde yaşadıkları sorunların Suriyeli olmalarından kaynaklı ayrımcılık nedeni ile ortaya çıktığı düşüncesi, hemen hemen tüm katılımcılarda hakimdi. Hatta zaman zaman kötü muameleye maruz kaldıklarını dahi ifade ettiler. Aynı zamanda Belediye ve Kaymakamlığın Sosyal Destek Programlarından da yararlanamadıklarını dile getirenler oldu.

Eğitimde konu edilenler; Suriyelilerin Türkiye’deki mevcut statülerinden doğan haklarını bilmeleri açısından yaşamlarını kolaylaştıracak temel bilgiler olmakla birlikte maruz kaldıkları ihlallere karşı bir farkındalığın oluşmasını sağlaması yönüyle de önemli görülen başlıklardı. Dile getirilenlerin de gösterdiği odur ki, bu farkındalığın yaratılması, ihlallerin tanımlanmasını da, yani neyin ihlal olduğunun bilinmesini de kolaylaştırması açısından gereklidir. Tam da bu sebeple eğitimlerin belirli aralıklarla farklı temalar altında gerçekleştirilmesine katılımcılar ile birlikte karar verilmiştir.

IMG-20151226-WA0006

27 Aralık Pazar

Bayramtepe – Soba Dağıtımı ve İhtiyaç Tespit Çalışmaları

İhtiyaç sahiplerine soba teminine yönelik dayanışma duyurumuz destek verenler sayesinde kısa sürede karşılık buldu ve haftaiçinde üreticisinden teslim aldığımız 100 sobanın dağıtımına başlandı. Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’ndeki ihtiyaç sahibi 15 aileye 25 Aralık günü yapılan ilk teslimlerin ardından geçtiğimiz Pazar günü de Bayramtepeli ailelere soba dağıtımına başlandı. Önümüzdeki günlerde dağıtıma hem Bayramtepe’de hem de komşu mahallelerde devam ediyor olacağız.

Evinde soba olmadığını Bayramtepe’de kurulu bulunan derneğe daha önceden bildiren ailelerin evlerine ziyaretler gerçekleştirilmiş ve 1’er tercüman ve 4’er kişilik 2 ekiple bu ailelerin koşulları tarafımızca yeniden gözlemlenmiştir.

Ziyaretlerimizin temel amacı, kötü koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışan ailelere ulaşmak ve farklı ihtiyaçların da tespit edilerek bundan sonraki süreci “en kötü durumu” gözeterek yeniden kurmaktı.

Ev ziyaretleri yapan öncü ekibimizin verdiği bilgiler doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine diğer ekibimiz tarafından sobalar teslim edilir ve kurulurken, aileler ile yaptığımız görüşmelerde sorun olarak ortaya konanlar ve kişisel gözlemlerimizden çıkan sonuçlar şunlardı:

 • Evlerin fiziki durumlarının kötü olması
 • Yüksek kira değerleri
 • Kalabalık haneler
 • Sağlıksız yaşam koşulları
 • Neredeyse her evde tedavi görmesi gerekli hasta birey/lerin varlığı (özellikle çocuklarda sıkça rastlanan rahatsızlıklardan biri üst solunum yolları enfeksiyonu)
 • Yetersiz beslenme ve dolayısıyla sürekli gıda yardımına ihtiyaç
 • Eğitimlerine devam edemeyen çocukların çoğunlukla çalışmak zorunda kalması
 • Refakatsiz, yalnız ve çocuklu kadınların sayıca fazla olması
 • Yaşadıkları yerlerin uzaklığından sebep kamunun sosyal yardımlarından ailelerin etkin yararlanamamaları
 • Suriyelilerin Türkiyeli aileler ile ilişkilenememeleri ve dolayısıyla kendi aralarında kapalı bir yaşayışa sahip olmaları
 • Bazı evlerin kentsel dönüşümden sebep yıkılmasının gündemde oluşunun aileleri tedirgin etmiş olması
 • Kışlık kömür ihtiyacı
 • Kışlık giyim ihtiyacı
 • Hijyen malzemesi ihtiyacı

Destekçilerimiz sayesinde temin edilenlerin dağıtımının yanı sıra sıralanan bu sorunlara ilişkin elimizden geldiği müddetçe uzun erimli çözümler üretmeye çalışıyor olacağız.

Yarımburgaz – Çocuk Eğitim ve Oyun Alanının Kurulum Çalışmaları

Ağ gönüllülerimizin bir kısmı Bayramtepe’de soba dağıtıyor ve ihtiyaç tespit çalışması yürütüyorken, diğer kısmı ise Yarımburgaz Mahalle Derneği’nin yaklaşık 30 metrekaresi içerisinde kurulacak ve Suriyeli ile Türkiyeli çocukların birlikte vakit geçirerek eğitim görecekleri “çocuk eğitim ve oyun alanı”nın hazırlığı içerisindeydiler.

Bu kapsamda öncelikle mekânın temizliğini yaptık, gerekli alanların duvar boyamalarını tamamladık ve kullanılacak eşyaların hem taşınmasını hem de tasniflerini gerçekleştirdik. Tüm bu koşturmacalar ve boyaların kurumaları tahminimizden uzun sürdü ve fakat önümüzdeki hafta sonuna yetiştirmek üzere çalışmalarımıza kısa süre içerisinde kaldığımız yerden devam etme şevki kattı. Sanıyoruz ki en heyecan verici kısmı da bu zaten 🙂

Bizimle tüm bu faaliyet alanlarında dayanışma gösteren herkese en içten teşekkürlerimizle..

Birlikte yaşama umudumuzu gittikçe çoğaltıyoruz!

“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s