Çocuk Oyun Grubu · Genel · Haber ve Duyurular

4-10 Ocak Haftasında Neler Yaptık?

Yine dolu dolu geçen bir haftanın ardından…

4 Ocak

29 Mayıs Üniversitesi, Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencileri ile dayanışma ağımızı anlatmak üzere bir araya geldik.

5 Ocak

Şenay Özden ve Özhan Önder’in Açık Radyo’da hazırladıkları “Hamişten Sesler, Suriye ve Suriyeliler Hakkında Sürgünden Sesler” programına ağ gönüllülerimizden Soner Çalış katılarak hem mülteciler, mültecilik, dayanışma pratikleri konularında hem de ağımız hakkında konuştu. Kayda alınan program yayınlandığında linki yine buradan paylaşacağız.

6 Ocak

MSGSÜ Genel Sekreterliği’nin desteği ile ayarlanan araç ile Avrupa Yakası’nın çeşitli noktalarında destekçilerimizin topladığı eşyalar alındı ve Bomonti’deki depomuza yerleştirildi.

7 Ocak

Kentsel dönüşüm tehdidi altındaki Bağcılar/Albayraklar Sitesi sakinlerinden Sebahattin Abimizin temin edilmesine aracılık ettiği dolaplar, kurmuş olduğumuz Çocuk Eğitim ve Oyun Alanı’na yerleştirilmek üzere Yarımburgaz Mahallesi’ne taşındı.

IMG-20160107-WA0005

Aynı zamanda Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile ayarlanan araç ile bu sefer Anadolu Yakası’nın çeşitli noktalarında destekçilerimizin topladığı eşyalar alındı; bir kısmı tasnif için Bomonti’deki depomuza yerleştirilirken, ev eşyaları ise direk Yarımburgaz Mahallesi’ne gönderildi.

İki günün sonunda depomuzun son hali şöyleydi:

PANO_20160107_224502

Akşam saatlerinde ise ihtiyacharitasi.org’dan Elif Kalan, dayanışma ağı gönüllülerine MSGSÜ Fındıklı Kampüsü’nde “gönüllü-lük” üzerine bir eğitim verdi ve https://www.ihtiyacharitasi.org sitesinin bizler tarafından nasıl kullanılacağına yönelik anlatılarda bulundu.

8 Ocak

Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği mekânı, ertesi gün yapılacak veli toplantısı öncesinde temizlendi ve yeniden düzenlendi.

Bu arada günün en güzel haberi geldi: Hafta boyunca hastane ziyaretlerine eşlik ettiğimiz Habeş Ailesi’nin yeni ferdi nihayet dünyaya gözlerini açtı.. Hoşgeldin minik kız; sağlıklı, mutlu yarınlara..

9 Ocak

Bayramtepe’de Hane Ziyaretleri

Günboyu Bayramtepe’de, hem daha önceden ihtiyaçlarını tespit etmiş olduğumuz aileleri ziyaret ederek hallerini hatırlarını sorduk ve kendileri için sabah saatlerinde Bomonti’deki depomuzda hazırladığımız paketleri teslim ettik, hem de bu hafta içi ve sonunda ziyaret etmeyi planladığımız yeni adresler için bir liste oluşturmaya başladık.

Hane ziyaretleri sırasında Herkes İçin Mimarlık’tan 3 mimar arkadaşımız da bizlere eşlik ederek evlerin fiziki koşullarının iyileştirilmesi yönünde gözlem yaptılar. Bundan sonra, talepler doğrultusunda, kalıcı ya da geçici çözüm önerileri için çalışmalar sürdürüyor olacağız birlikte.

Kendilerine ve tüm bu dağıtım ve ziyaretlere eşlik ederek gönüllülerimizin koşturmacasını kayıt altına alan Bilgi Üniversitesi’nden Kaan Okçuoğlu ile Ethem Özgüven Hocamıza ayrıca teşekkür etmek isteriz.

Yarımburgaz Çocuk Eğitim ve Oyun Alanı’nda İlk Veli Tanışma Toplantısı

Ağ bileşenlerimizden Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği üyelerinden Yakup Öznur’un anlatımıyla:

“Yoğun çabalar sonucunu verdi ve dernek mekânımızın bir bölümünde kurmuş olduğumuz Çocuk Eğitim ve Oyun Alanı’nda ilk veli toplantısını gerçekleştirdik.

Bunun öncesinde aileleri ziyaret ederken çok güzel tepkiler aldık. En büyük şansımız da Arapça, Kürtçe ve Türkçe bilen ve daha önce Suriye’de iken öğretmenlik yapmış birinin mahallemizde yaşıyor olmasıydı. Suriyeli ailelere ulaşmamızı oldukça kolaylaştırdı bu durum.

Derneğe gelen Suriyeli ve Türkiyeli aileler ve çocukları ile oldukça güzel vakit geçirdik. Aileler birbirini tanıma fırsatı buldu. Gönüllü eğitmenlerimiz aileler ile birlikte programlarını yaptılar. Alanda neler yapacağımızı konuştuk. Aslında buradaki amacımızın mahallemizdeki kopmaya yüz tutmuş komşuluk ilişkilerini, dayanışma kültürünü tekrar canlandırmak olduğunu, aramızda sınırlar olsa bile aslında Suriye ve dünya halklarıyla birbirimize çok uzak olmadığımızı konuştuk. Mahallemizde bir arada yaşadığımızı ve çocuklarımızın yan yana büyüyeceğini konuştuk. Her ne kadar anadilleri farklı olsa da çocukların nasıl kardeşçe oyunlar oynadıklarına şahit olduk orada geçirdiğimiz süre zarfında.

Umudumuz, bu kardeşliğin tüm dünyayı sarması olsun..”

10 Ocak

Bu hafta içi ve sonunda Bayramtepe ve Şahintepe’de ziyaret etmeyi planladığımız yeni ihtiyaç sahibi hanelerin adresleri için oluşturulmasına başladığımız listeyi tamamladık.

Haftaboyu çalışma ve faaliyetlerimize katılan, emeğini esirgemeyen tüm gönüllülerimize, bileşen üyelerimize ve destekçilerimize teşekkürler!

Dayanışmayla,
“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s