Çocuk Oyun Grubu · Genel · Haber ve Duyurular

Yarımburgaz Çocuk Oyun Grubu’nda Neler Oluyor?

Neler olmuyor ki? Sanat çalışmaları, çok dilli hikaye anlatımları, kukla gösterileri, bez bebek yapımı.. ve daha bir sürü eğlenceli aktivite!

20 Şubat 2016 – Cumartesi

Kili şekillendirerek ve büyük resimlerle ortak bir dilin arayışında..

Çocuklarla tanıştıktan sonra, onlarla ilk olarak oyun hamuruna şekiller vererek oyunlar oynadık. Çocuklar istedikleri kalıplarla hamurlara şekiller verdiler. Daha sonra çocuklarla kil çalışması yaptık, yaptığımız bu etkinlikte çocuklarla çok eğlendik. Kil çalışmasında birlikte yaptığımız şekilleri orada kuruması için masaya bıraktık. Çocukların yaptığı çalışmaların yanına isimlerini de yazdık. Çocukların severek yaptığı bir etkinlikti. Son etkinlik olarak çocuklarla resim çalışması yaptık. Renkli boyalarla  istedikleri gibi renkli resimler yaptılar ve arkadaşları ile eğlenceli bir şekilde oyun da oynadılar; boyaları üzerlerine bulaştırsalar da mutlulardı. Çocuklarla bu kadar güzel vakit geçirebilmenin en önemli nedeni de aynı dili konuşuyor olmak, onlara elimizden geldiğince anadillerinde her şeyi anlatmaya çalışmamız güzel vakit geçirmelerini sağladı sanırız.

İHD Çocuk Hakları Komisyonu üyesi dostlarımızdan F. Ş.

29 Şubat 2016 – Pazartesi

Çift dilli hikaye anlatımı..

7 Mart 2016 – Pazartesi

Krapon kağıdıyla kabartma çiçek yapımı..

12 Mart 2016 – Cumartesi

Kil ile mozaik çalışmaları ve masalardan yerlere ve tüm alana taşan büyük resimler..

19 Mart 2016 – Cumartesi

İlk gün oraya gittiğimde önce oradaki arkadaşlarla tanıştık, daha sonra oraya gelen Suriyeli çocuklarla tanıştık. P. arkadaşımızın katkılarıyla “makarna sanatı” yaptık; makarnaları boyatarak kolye, bileklik vb. takılar ortaya çıkardık çocuklarla birlikte. Orada çocukların en büyüğü olan W. ile tanıştık, W. orda oldukça çocuklarla iletişimimiz için yardımcı oldu bize. “Makarna sanatı” bitince herkes yaptığını kendine takarak evine götürdü.

İHD Çocuk Hakları Komisyonu üyesi dostlarımızdan F.

“Makarna sanatı”

21 Mart 2016 – Pazartesi

Oyun hamuruyla şekil verme ve yap-boz etkinliği..

26 Mart 2016 – Cumartesi

Hep çocuklar verecek değil ya, bu sefer de gönüllü kuaförlerimiz çocukların saçlarına şekil verdi 🙂 Sırasını bekleyen diğer çocuklarla ise oyunlar oynuyor, resimler çiziyorduk..

27 Mart 2016 – Pazar

Oraya bu sefer Z. Hanım ve Ş. ile gittik, o gün de çocuklarla önce biraz oyun oynadık, resim çizdik, boyama yaptık. Daha sonra Suriyeli bir mahalleli geldi derneğe, oradaki arkadaşlar Kürtçe bilmediği için çeviride ben yardımcı oldum. Sobaları yokmuş ve mahalleliler de bizim derneği önermişler kendisine, ben de dernek üyelerinden F. ile konuştum. F. hemen soba ayarladı ve sonra arabayla evlerine götürdü. Daha sonra E. arkadaş geldi, çarşaflarla bez bebekler, oyuncaklar yaptık birlikte.

İHD Çocuk Hakları Komisyonu üyesi dostlarımızdan F.

Bez bebek yapımı..

2 Nisan 2016 – Cumartesi

Suriyeli ve Türkiyeli mahalleli çocuklar ile bileşenlerimizden İHD Çocuk Hakları Komisyonu’ndaki “çocuk aktivistler” bir kahvaltıda bir araya geldiler ve biz birlikte oyunlar oynadık. Mezopotamya Psikologlar İnisiyatifi’nin çift dilli minik gösterisiyle çok eğlendik. Günün sonunda ise, ev yapımı renkli oyun hamurları, kil ve doğadan malzemelerle yaptığımız sanat çalışmasıyla yaratıcılığımızı ortaya çıkarttık.

Daha önce defalarca hem mahalleye hem de derneğe gelmiş olmama rağmen, ilk defa çocuklarla birlikte bu kadar uzun vakit geçirme şansı buldum. Kahvaltı ve sanat çalışmaları sırasında onlarla birlikteydim. Çocukların kil, hamur ve doğadan malzemelerle neler yaratabildiklerine an be an tanıklık etmek tek kelimeyle büyüleyiciydi. O bir avuç kilden bir köy yaratmaları ve bunu kolektif şekilde yapmaları hele.. Neyi-neden yaptıklarını anlatırken yüzlerinde beliren ciddi ifade.. Çalışmaların üzerine isimlerinin ayrı ayrı değil, yan yana yazılmalarını istemeleri.. Malzeme kullanımı sırasında, heyecanlarına rağmen, birbirlerine ve ürettiklerine saygılı davranmaları.. Çalışma bittikten sonra dağılan etrafı, çalışmayı yaparkenki keyifle ve titizlikle toplama girişimleri.. Birlikte yaşamak ve birlikte üretmek konusunda onlardan öğreneceğimiz çok şey var!

Dayanışma Ağı’ndan K.

3 Nisan 2016 – Pazar

Maskeliler 🙂

Dünyayı güzellik kurtacak” diyor ya yazar, kurtarıcılarımız çocuklar olacak!

Birlikte yaşama umuduyla,
“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s