Genel · Haber ve Duyurular · Raporlar/Yayınlar/Çeviriler

İlköğretim ve Üniversiteye Kayıt Prosedürü Hakkında Bilgilendirme (Türkçe, Arapça, İngilizce)

SURİYELİ KOMŞULARIMIZIN DİKKATİNE: İLKÖĞRETİM VE ÜNİVERSİTEYE KAYIT PROSEDÜRÜ HAKKINDA BİLGİLENDİRME
Ağustos, 2016

“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı gönüllüleri olarak, ilköğretim ve üniversiteye kayıt prosedürüne ilişkin sıkça sorulan soruların cevaplarını, İstanbul İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile üniversiteye kayıt yaptırmış Suriyeli dostlarımızla gerçekleştirdiğimiz görüşmelerden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde derlemeye çalıştık.

Hem Suriyeli komşularımız hem de kendilerine bu konuda refakat etmek isteyen Türkiyeli dostları için Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak hazırladığımız bu bilgilendirmeyi dolaşıma sokarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlarsanız seviniriz.

Türkiye’de eğitim zorunlu mu?

Türkiye’de 12 yıllık (4+4+4) zorunlu kademeli eğitim uygulanmaktadır. Birinci kademe 4 yıl süreli ilkokuldan (1. 2. 3. ve 4. sınıf), ikinci kademe 4 yıl süreli ortaokuldan (5. 6. 7. ve 8. sınıf) ve üçüncü kademe 4 yıl süreli liseden (9. 10. 11. ve 12. sınıf) oluşmaktadır.

Çocuğumuzu okula nasıl kaydettirebiliriz?

Kayıtlar okullarda değil, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde gerçekleştirilmektedir. İkamet etmekte olduğunuz ilçedeki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, çocuğunuzun 99’lu numarayla başlayan Geçici Koruma Kimlik Kartı ve ikamet belgenizle birlikte başvurduğunuzda, müdürlüğün Kayıt, Kabul ve Nakil Komisyonu e-okul sistemi üzerinden adrese dayalı veritabanından alınan bilgilerle kayıt, kabul ve yerleştirme işlemlerini otomatik olarak yapmaktadır.

Eğer Geçici Koruma Kimlik Kartınız var ama ikametiniz başka bir şehirdeyse, öncelikle ikametinizi yaşadığınız şehre almanız gerekmektedir.

Çocuğumuzu istediğimiz okula kaydettiremez miyiz?

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Kayıt, Kabul ve Nakil Komisyonları, başvurunuzu değerlendirmeye alır ve mümkünse ikamet adresinize en yakın uygun okula çocuğunuzun kaydını otomatik olarak yapar. Uygunluk, okulların ve sınıfların kapasitelerine bağlıdır.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çocuğumuzun kaydını bir okula yaptıktan sonra o okulun müdürünün kaydı kabul etmeme hakkı var mı?

Kesinlikle yoktur. Yerleştirmeler ve kayıtlar, Milli Eğitim Bakanlığı ve ona bağlı İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin e-okul kayıt sistemi üzerinden gerçekleştirildiği için okul müdürünün veya bir başka kişinin yerleştirme sonucuna itiraz etme veya kaydı kabul etmeme hakkı yoktur. Böyle bir itirazla karşılaştığınız vakit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü durumdan mutlaka haberdar ediniz.

2016 eğitim-öğretim yılı için son kayıt tarihi ne zaman?

1 Eylül 2016 tarihine kadar kayıtları İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak gerçekleştirebilirsiniz.

Edit: Kayıtlar 26 Eylül 2016 itibariyle hala devam etmektedir. 

Devlet okullarına kayıt olan çocuklara ücretsiz kırtasiye ve okul kıyafeti desteği
var mı?

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yeni kayıt olmuş tüm çocuklara hem okul kıyafeti hem de kırtasiye desteğinin yapıldığını beyan etmektedir. Kayıt işlemleri sonrasında okullardan bu desteğin takibini mutlaka yapınız.

Okula kayıt yaptırılırken herhangi bir ücret talep ediliyor mu?

Okula kayıt aşamasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak okulların birçoğunda bağış toplandığı bilinmektedir. Bağış, okulun çeşitli ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için öğrenci velilerinin gönüllü olarak verdikleri ücretlerdir. Yani tamamen gönüllülüğe bağlıdır. Kimse sizden zorla bağış toplayamaz, bağış yapılmadığı takdirde çocuğunuzun eğitim hayatında zorluklar yaşayacağına ilişkin iddialar ise doğru değildir. Herhangi bir zorlukla karşılaşmanız halinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü mutlaka haberdar ediniz.

Çocuklarımız karne, diploma alabiliyorlar mı?

Okula resmi olarak kaydı yapılmış tüm çocuklar gibi Suriyeli çocuklar da her eğitim yılı sonunda karne, her kademe mezuniyeti sonunda ise diploma almaktadırlar. Bu diplomalar ile bir üst eğitim programına başvuru yapmak mümkündür.

İlk 4 yıllık eğitimini tamamladığında çocuğumuzun bir sonraki 4 yıllık eğitime devam edebilmesi için yeniden İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuru mu yapmalıyız?

Yeniden bir başvuru yapmanıza gerek bulunmamaktadır. E-okul sistemi çocuğunuzu otomatik olarak, aynı okulda eğitimine devam edecek şekilde bir sonraki eğitim kademesine kayıt ettirmektedir.

Sınıflar veya kademeler arasında okul değiştirmek istersek ne yapmalıyız?

İkamet ettiğiniz ilçede bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz değerlendirmeye alınacak ve sonuçlarından sizi haberdar edeceklerdir.

Sınıflar ve kademeler arasında ikamet adresini değiştirmemiz halinde veya başka bir ilçeye taşınmamız durumunda ne yapmalıyız?

Aynı ilçede adres değişikliği yaparsanız aynı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, farklı bir ilçeye taşınırsanız ise yeni taşındığınız ilçeye bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gerekli evraklarla birlikte başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Suriye’den yeni geldik. Çocuğumuzun orada yarım bıraktığı eğitimine burada devam etmesini istiyoruz. Ne yapmalıyız?

Öncelikle, 99’lu numarayla başlayan Geçici Koruma Kimlik Kartınızı almak için kimlik kaydına başvurmanız gerekmektedir. Kimlik kartınızı ve ikamet belgenizi aldıktan sonra, çocuğunuzun Suriye’den aldığı eğitim belgelerinin (karne, diploma, transkript vb.) denkliği için İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yurtdışı Denklik Komisyonu’na başvuru yapmanız gerekmektedir. Denklik belgesinin alınmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuru yaparak çocuğunuzun kayıt işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Burada en önemli nokta, çocuğunuzun kimlik kaydının bulunması ve Suriye’den alınan belgelerin fotokopisinin değil aslının yanınızda olmasıdır.

Devlet okulları dışında çocuğumuzu kaydettirebileceğimiz başka eğitim kurumları
var mı?

Geçen senelerde örneğin İstanbul’da devlet okulları dışında 84 adet Geçici Eğitim Merkezi bulunmaktaydı. Geçici Eğitim Merkezleri, normal eğitim saati sonrasında devlet okullarının mekânında Suriyeli öğretmenler eşliğinde Suriye müfredatını işleyen merkezlerdir. Ancak bu sene Geçici Eğitim Merkezleri’ne 1. Sınıf kaydı alınmadığını öğrendik. İlk 4 yılı bitiren ve diğer 4 yıla geçmek isteyenler yine İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla devlet okullarına kaydedilmektedir. Alınan bilgilere göre, Geçici Eğitim Merkezlerinin yakın zaman içerisinde kapatılması hedeflenmektedir. Bu sebeple İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, ileride herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, çocukların eğitimlerine devlet okullarından başlamasını önermektedirler.

Geçici Eğitim Merkezlerinde eğitimini tamamlayan çocuklara diploma veriliyor mu, denklik sağlanıyor mu?

Geçici Eğitim Merkezlerinden alınan karne ve diplomaların üzerinde mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı’nın mührü bulunmalıdır. Çocuğunuzun kayıtlı bulunduğu Geçici Eğitim Merkezlerinden bu konuyu teyit ediniz.

Geçici Eğitim Merkezleri’nde eğitimlerini tamamlamış ve liseden mezun olmuş çocuklara Milli Eğitim Bakanlığı bir sınav yapmakta ve o sınavın sonucuna göre denklik diploması vermektedir. Bunun için İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yurtdışı Denklik Komisyonu’na başvuru yapmanız gerekmektedir.

Aynı komisyon, Suriye’de mezun olduğunuz lise diploması veya transkript için de denklik başvurusunu kabul etmektedir.

Geçici Eğitim Merkezlerinden alınan lise denklik diplomasıyla yükseköğrenim kurumlarına (üniversitelere) başvuru yapılabilir mi?

Lise denklik diploması ve 99’lu numarayla başlayan Geçici Koruma Kimlik Kartı ile yükseköğrenim kurumlarına (üniversitelere) başvuru yapılabilmektedir.

Lise denklik diplomasını aldıktan sonra istediğim üniversiteye başvurabilir miyim? Başvuru ve kayıt için hangi yolları takip etmeliyim?

Öncelikle okumak istediğiniz bölümün hangi üniversitelerde olduğunu ve bölümlere göre yurtdışı öğrenci kontenjanlarını araştırmanız, ardından o üniversitelerin Öğrenci İşleri Bölümleri ve Yurtdışı Öğrenci Ofislerine başvurarak YÖS (Yabancı Öğrenci Sınavı) takvimini (sınav, tercih, yerleştirme ve kayıt tarihlerini) öğrenmeniz gerekmektedir. Sınava girdikten sonra sonuçları üniversitenin web sitesinden takip ederek, uygun tarihlerde kayıt yaptırmış olmanız önemlidir.

YÖS sınavı uygulamayan ancak lise diploma notuyla öğrenci kabul eden üniversiteler de bulunmaktadır. Bunu bilgiyi tercih edeceğiniz üniversiteden öğrenmeniz gerekmektedir.

Üniversitelerde 1 yıl dil eğitimi için hazırlık okuma imkanı tanınmaktadır. Öğrencinin Türkçe dil seviyesinin yeterli olduğu durumlarda hazırlık yılını atlayarak üniversite 1. sınıfa başlanabilir. Bu noktada kolaylaştırıcı olması açısından öğrenci adaylarının Türkçelerini geliştirmeye yönelik etkinlik ve kurslara devam etmeleri önerilmektedir.

Faydalı linkler:
http://www.yok.gov.tr/web/guest/kendi-imkanlariyla-egitim-alacaklar
http://www.yok.gov.tr/web/guest/icerik/-/journal_content/56_INSTANCE_rEHF8BIsfYRx/10279/14428652

Üniversite eğitimim için Türkiye’deki burslardan yararlanabilir miyim?

Burslarla ilgili bilgileri http://www.turkiyeburslari.gov.tr/ adresinden takip edebilirsiniz.

Okula yeni başlayacak ve eğitimlerine devam edecek
tüm çocuk ve gençlerimize başarılı bir yıl dileklerimizle…

“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı

İlköğretim ve üniversiteye kayıt prosedürü hakkında bilgilendirme metnini
indirmek için tıklayınız.

:إلى جيراننا السوريين
إشعار حول إجراءات التسجيل في المدارس والجامعات
آب، 2016

،”Mülteciyim Hemşerim” نحن المتطوعون في شبكة التضامن
حاولنا الإجابة عن الأسئلة المتعلقة بالتسجيل في المدارس والجامعات، عن طريق المعلومات التي حصلنا عليها من لقائنا بمديريات التعليم في مدينة إسطنبول وأحيائها، ومن أصدقائنا السوريين المسجلين في الجامعات

نتمنى منكم إيصال هذا الإشعار لأكبر قدر ممكن من الناس بتداوله بينكم، قمنا بتحضيره بالتركية والعربية للسوريين ولمن يريد أن يرافقهم في هذا الموضوع من الأصدقاء الأتراك

هل التعليم في تركيا إلزامي؟

التعليم الإلزامي لـ 12 سنة مطبق في تركيا، أول أربع سنين في المدرسة الابتدائية، أربع سنوات أخرى في المدرسة المتوسطة، وأربع سنوات في المدرسة الثانوية

كيف يمنكم تسجيل طفلكم في المدرسة؟

بعد تقديمكم لهيئات القبول والنقل التابعة لمديريات التعليم في الأحياء، يتم بحث طلبكم ويتم تسجيل طفلكم إلى أقرب مدرسة إلى عنوان إقامتكم إذا كان ذلك بالإمكان. وذلك بناءً على استيعاب المدارس والصفوف

بعد أن تقوم مديرية التعليم في الحي بتسجيل طفلنا في إحدى المدارس، هل يحق لمدير المدرسة أن يرفض التسجيل؟

قطعياً لا. بعد تنفيذ التسجيل على نظام المدرسة الإلكترونية من قبل وزارة التعليم الوطنية وما يتبع لها من مديريات المحافظات والأحياء، لا يحق لمدير مدرسة أو أي شخص الرفض أو الاعتراض. إذا واجهتم اعتراض من أي شخص كان عليكم قطعاً إخبار مديرية التعليم في الحي

متى أخر موعد للتسجيل من أجل العام الدراسي 2016 – 2017؟

يمكنكم التسجيل عن طريق التقديم لمديريات التعليم الوطنية في الأحياء حتى تاريخ 30 أيلول 2016

هل هناك قرطاسية وألبسة مدرسية مجانية للأطفال المسجلين في مدارس الدولة؟

هناك بيان من مديرية التعليم في إسطنبول بدعم جميع الأطفال المسجلين حديثاً بالألبسة والقرطاسية. عليكم قطعاً متابعة هذا الدعم من المدرسة بعد انتهاء إجراءات التسجيل

هل هناك أي أجر يطلب عند التسجيل؟

لا تطلب مديرية التعليم في الحي أي أجر في مرحلة التسجيل. إلا أنه أحياناً تطلب بعض التبرعات في العديد من المدارس. تكون التبرعات عبارة عن أجور يقدمها أولياء الطلاب بشكل تطوعي من أجل احتياجات المدرسة المختلفة. ما معناه أنها تطوعية تماماً. لا أحد يستطيع أن يجمع منكم التبرعات بالإجبار، أما عن الادعاءات بأن طفلكم سيعيش صعوبات في حياته الدراسية إذا لم يتبرع فهي غير صحيحة أبداً. في حال واجهتم أي إجبار من أي أحد عليكم قطعاً إخبار مديرية التعليم في الحي

هل يستطيع أطفالنا الحصول على الجلاء المدرسي والشهادة؟

مثل جميع الأطفال المسجلين بشكل رسمي، يستطيع الأطفال السوريون الحصول على الجلاء المدرسي في نهاية كل صف دراسي، والحصول على الشهادة بعد إتمام كل مرحلة دراسية (ابتدائي، اعدادي، ثانوي)، عن طريق هذه الشهادة يمكن التسجيل بالمرحلة الدراسية التالية

بعد إنهاء طفلنا مرحلة التعليم الابتدائية (أول أربع سنوات) هل يجب التقديم من جديد لمديرية التعليم في الحي لكي يستطيع الإكمال التعليم في المرحلة التالية؟

لا يوجد داعي لتقدموا مرة أخرى. نظام المدرسة الالكترونية سيقوم بالتسجيل لطفلكم في المرحلة الدراسية التالية بشكل تلقائي في نفس المدرسة

ما بين الصفوف والمراحل الدراسية إذا أردنا تغير المدرسة ماذا يجب أن نفعل؟

يجب عليكم التقديم لمدرية التعليم في الحي الذي تقيمون فيه. سيتم مراجعة طلبكم وسيتم إعلامكم بالنتائج

ما بين الصفوف والمراحل الدراسية في حال قمنا بتغير مكان إقامتنا أو انتقلنا للعيش في حي آخر ماذا يجب أن نفعل؟

يجب أن تقوموا بالتقديم لمديرية تعليم الحي مع الأوراق اللازمة إذا بقيتم في نفس الحي، أما إذا انتقلتم إلى حي أخر فيجب عليكم التقديم لمديرة التعليم في الحي الجديد

قدمنا من سوريا حديثاً، نريد أن يكمل طفلنا تعليمه الذي تركه هناك. ماذا يجب أن نفعل؟

في البداية، يجب عليكم التقديم للحصول على كرت الحماية المؤقتة الكيمليك الذي يبدأ بالرقم 99. بعد حصولكم على كرت الكيمليك أو الإقامة، يجب عليكم التقديم لمديرية التعليم في المدينة لتعديل وثائق التعليم التي حصل عليها طفلكم في سوريا (الجلاء المدرسي، الشهادة، كشف العلامات.. إلخ). بعد حصولكم على وثيقة التعديل بإمكانكم إتمام إجراءات القيد عن طريق التقديم لمديرية التعليم في الحي
أهم نقطة هنا أن يكون لطفلكم كرت الكيمليك وأن تكون الوثائق الحاصل عليها من سوريا أصلية وليست مصورة

هل يعطى الأطفال الذين أنهوا تعليمهم في مراكز التعليم المؤقتة شهادة؟، وهل يمكن تعديلها؟

يجب أن يكون ختم وزارة التعليم موجود قطعاً على الجلاءات والشهادات الممنوحة من قبل مراكز التعليم المؤقتة. قوموا بالتأكيد على هذا الموضوع من مركز التعليم المؤقت المسجل لديها طفلكم
يقام امتحان للأطفال الذين أتموا تعليمهم في مراكز التعليم المؤقت وتخرجوا من الثانوية وبنتيجة هذا الامتحان تعطى شهادة التعديل. من أجل هذا يجب عليكم التقديم لهيئة التعديل التابعة لمديرية التعليم
قبل تقديمكم لنفس اللجنة أيضاً من أجل تعديل شهادة الثانوية أو كشف العلامات التي حصلتم عليها في سوريا

هل يمكن التقديم للجامعات ومؤسسات التعليم العالي عن طريق شهادة التعديل المقدمة من مراكز التعليم المؤقت؟

يمكن التقديم على الجامعات ومؤسسات التعليم العالي باستخدام شهادة تعديل الثانوية وكرت الكيمليك ذو الرقم البادئ بـ 99

بعد حصولي على شهادة التعديل هل يمكنني التقديم على أي جامعة أريد؟ ما الطرق التي يجب أن أتبعها للتقديم والتسجيل؟

في البداية يجب عليكم البحث عن مدى استيعاب الفرع الذي تريدونه في الجامعات للطلاب الأجانب، ومن ثم يجب التقديم لمكاتب الطلاب الأجانب في الجامعات التي تريدونها من أجل دخول امتحان YÖS كما يجب معرفة تاريخ ومكان الامتحان. بعد دخول الامتحان يجب عليكم متابعة نتائج الامتحان عن طريق موقع الجامعة على الانترنت وإكمال التسجيل في التاريخ المحدد من قبل الجامعة
عليكم معرفة هذه النقطة من الجامعة التي تريدون التقديم عليها .YÖS هناك جامعات أيضاً تقبل بعلامة شهادة الثانوية بدون امتحان
هناك سنة تحضيرية لدراسة اللغة في الجامعات. في حال كان مستوى اللغة التركية لدى الطالب كاف يستطيع البدء بالدراسة مباشرة في السنة الأولى. في هذه النقطة ينصح تقوية لغتكم التركية عن طريق الدورات والفعاليات لتسهيل دخولكم الجامعات
:روابط مفيدة
http://www.yok.gov.tr/web/guest/kendi-imkanlariyla-egitim-alacaklar
http://www.yok.gov.tr/web/guest/icerik/-/journal_content/56_INSTANCE_rEHF8BIsfYRx/10279/14428652

هل يمكنني الاستفادة من المنح في تركيا للدراسة الجامعية؟

http://www.turkiyeburslari.gov.tr/ :يمكنكم تتبع المعلومات المتعلقة بالمنح هن

كنت أدرس أحد الأفرع في سوريا هل يمكنني الإكمال بنفس الفرع أو بفرع مشابه في إحدى الجامعات التركية؟

نعم يمكنكم التقديم على قرار النقل الموازي المتعلق بالطلاب القادمين من سوريا ومصر واليمن، لذا عليكم قطعاً السؤال في الجامعات عن مواعيد التقديم والشروط والأوراق اللازمة، يمكنكم الحصول على هذه المعلومات من الإنترنت وشبكات التواصل الاجتماعي
http://www.facebook.com/groups/289174687915665/ :لمزيد من المعلومات

..مع أمنيتنا بالنجاح لكل الأطفال والشباب الذين سيبدؤون أو سيكملون تعليمهم
“Mülteciyim Hemşerim” شبكة التضامن

إشعار حول إجراءات التسجيل في المدارس والجامعات

ATTENTION TO OUR SYRIAN NEIGHBOURS: INFORMATION ON REGISTRATION FOR PRIMARY, MIDDLE, HIGH SCHOOL AND UNIVERSITY
August, 2016

As volunteers for the “Refugees, We Are, Neighbours” Solidarity Network, we compiled a document on frequently asked questions on registration processes for Primary, Middle, High Schools and Universities through visits to the Istanbul Ministry of Education branches as well as our Syrian friends who have registered in universities.

Our Syrian neighbours and those who may want to accompany them during registration processes are welcome to use, distribute and share this document.

Is education mandatory in Turkey?

Turkey has a mandatory 12 year (4+4+4) education system. First stage is primary school for 4 years (1st, 2nd, 3rd and 4th grades), second stage is middle school for 4 years (5th, 6th and 7th grades), and third is high school for 4 years (9th, 10th, 11th and 12th grades).

How can we register our child in school?

Registration takes place not in schools but in District Ministry of Education Directorate branches (İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü – ie: if you live in Fatih, you have to register in the Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü). When you take your child’s Temporary Protection Identification Card (Kimlik) that starts with the number 99, and your proof of residence (ikamet belgesi that you can acquire from the local muhtar or the “nüfus müdürlüğü” – directorate of district registry office) the directorate does the registration automatically through its Registration, Admittance and Transfer Commission’s (Kayıt, Kabul ve Nakil Komisyonu) e-school system that has address based date. If you do have a Temporary Protection Identification Card but your residence is another city, you have to transfer your residence to the city where you want your child to attend school. There is a new website that claims to help with transfers, but we do not have sufficient information on the process yet. It is offered in multiple languages: https://e-ikamet.goc.gov.tr/

Can we enroll our child at any school?

Registration, Admittance and Transfer Commissions of the district ministry of education takes your application into consideration and if possible, places your child to the nearest available school to your address automatically. Availability depends on the school size and class capacities.

Once my child is placed at a school through the District Ministry of Education Directorate, is is possible for the school not to admit her/him?

Absolutely not. Placements and registration happens through Ministry of Education’s Provincial or District Directorate and e-school system, therefore school’s principles or any other people at any school have no authority to override the decision or reject it. If you ever come across such an issue, please make sure you contact the District Directorate with details of the situation (name of school, reason, person you had contact with etc).

When is the deadline for registration for academic year 2016?

The suggested date was September 1st, 2016, but it seems that the registration process in on a “rolling registration” basis for now. Try to register as soon as possible to make sure schools have enough space in each district.

Are there free school supplies and school uniforms for children who are registered in public schools?

İstanbul District Ministry of Education Directorate states that all newly enrolled children will be given school supplies and school uniforms. After the registration process, please follow through on this support from the school.

Are there any fees for registration?

No fees are necessary for the registration process at the District Ministry of Education branches however schools are known to collect donations. Donations are for school’s necessities that parents can give voluntarily. No one can force you to donate, and threats that claim your child’s education will be hindered if you do not donate are unfounded. If you ever come across such an issue, please make sure you contact the District Directorate with details of the situation (name of school, reason, person you had contact with etc).

Do our children receive report cards or diplomas?

As every child who is legally registered at a public school, Syrian children receive report cards, and diplomas (or school completion documents) after completing each stage of education. With these documents, you can apply for the next stage of education.

When our child completes the first 4 years of education, do we have to reapply for the second stage of 4 years of education to the District Ministry of Education?

You do not need to reapply. The e-school system automatically registers your child to the net level of education.

What is the procedure to change schools during a school year or in between education levels?

Please apply to your District Ministry of Education branch. The branch will take your request into consideration and will let you know of the decision.

What should we do if we change our address or move to another district during the school year, in between classes or education levels?

If you change your address (residence) within the same district, you should apply to same district ministry of education with the necessary documents. If you move to a different district, you should apply to the new district’s ministry of education branch with the necessary documents.

We just arrived from Syria. We want our child to continue her/his education. What should we do?

You first have to apply to for ID registration and get an Temporary Protection ID (TPID) card that starts with the number 99. Once you have your TPID card and proof of residence, you will need to apply to the Provincial Directorate for National Education’s Commission on Accreditation (İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yurtdışı Denklik Komisyonu) with all the documentation you have of your child’s education levels (report cards, diplomas, transcripts etc). Once you receive the accreditation approval, you can apply to District Ministry of Education and follow the school registration processes. The most important point during the process is to have the original documents relating to education from Syria with you – not photocopies.

Are there other education centers where we can enroll our child?

There are Temporary Education Centers (TECs) throughout the country. For example, there were 84 TECs in İstanbul this past year. TECs offer Syrian curriculum with Syrian teachers to children in Turkish public schools after school hours. We have however learned that this year, 1st graders were not allowed to register in TECs. Those who finish the first 4 years of education and those who wish to move on to the next 4 years, are again registered through District Ministry of Education branches to public schools. Another piece of information that we received is that TECs will be closed gradually, and all Provincial and District Ministry of Education branches suggest registering children in public schools.

Do children who attend TECs receive diplomas or accreditation?

All report cards and diplomas from TECs should have the Ministry of Education seal. Please confirm with the TEC where your child is registered to make sure this seal is there.

Children who have completed their education at TECs and graduated high school take a centralized exam offered by the Ministry of Education and receive a diploma depending on the outcome of the exam. You will need to apply to the Provincial Directorate for National Education’s Commission on Accreditation (İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yurtdışı Denklik Komisyonu) for this.

The same commission also accept applications for Syrian high school accreditation and Syrian transcript approvals as well.

Can we apply for higher education (universities) with the TEC diplomas?

With a high school equivalency/accreditation diploma and your Temporary Protection ID Card (TPID) you can apply for higher education.

After I receive a high school equivalency/accreditation diploma from high school, can I apply to any university I want?

First, you need to research whether the department/major you wish to enroll in is offered in the university you wish to attend, and find out if there is a foreign student quota for those departments. After that, you need to apply to the Registrar (Öğrenci İşleri) and the Foreign Students Office (Yurtdışı Öğrenci Ofisi) in the university and note the Foreign Student Examination (FSE – Yabancı Öğrenci Sınavı/YÖS) calendar (exam dates, selection, placement and registration dates). After you enter the exam, you need to follow details about the exam results and registration dates on the university’s website.

There are some universities who accept students based on their diploma grade points. This information is also found on the university websites. Most universities offer a “prep” year for language preparation. If the student’s Turkish language level is considered sufficient, she/he can skip the prep year and begin 1st year of college. We suggest Turkish language courses and activities that help develop the students’ Turkish levels at this level.

Useful links:

http://www.yok.gov.tr/web/guest/kendi-imkanlariyla-egitim-alacaklar

http://www.yok.gov.tr/web/guest/icerik/-/journal_content/56_INSTANCE_rEHF8BIsfYRx/10279/14428652

Can I take advantage of scholarships for my university education in Turkey?

You can out more at this link: http://www.turkiyeburslari.gov.tr/

We wish all children and youth who will start school, or continue their education,
a successful year…

“Refugees, We Are, Neighbours” Solidarity Network

İlköğretim ve Üniversiteye Kayıt Prosedürü Hakkında Bilgilendirme (Türkçe, Arapça, İngilizce)” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s