Çocuk Oyun Grubu · Genel · Haber ve Duyurular

3-4 Eylül Yarımburgaz Günlüğü

3 Eylül Cumartesi

Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği‘nden (SKYGD) dostlarımız Tansu ve Talip Tiyatro Atölyesi, Dayanışma Ağımız gönüllüsü dostumuz Özge de Kil Atölyesi düzenlediler.

Tiyatro Atölyesi’nden:

Tiyatro Atölyesi’nde öncelikle çocuklar eğitmen eşliğinde spor çalışması yaparak bedenlerini esnettiler, sonrasında ise birbirlerinin duygu ve düşüncelerini anlayabilmek için ‘Ayna’ çalışması yaptılar. Ayna çalışmasında karşımızdaki nasıl hareket ederse onun hareketlerini sözsüz bir şekilde algılamaya ve karşımızdakiyle aynı anda ve koordineli bir şekilde yapmaya çalıştık. Çocuklar bu çalışmada bedensel hareketleriyle birbirlerini anlama/algılama yeteneklerini geliştiriyorlar. ‘Duygular’ çalışmasına hazırlık için yapılan bu spor faaliyetleri, çocukların bedensel olarak herhangi bir duyguyu canlandırabilme yeteneklerinin geliştirilebilmesi ve desteklenebilmesi amacıyla, kendilerini daha iyi ifade edebilmelerini sağlamıştır.

Kil Atölyesi’nden:

Çocuklar, Kil Atölyesi’nde bu Cumartesi uzun uzun vakit geçirdiler; önce sadece yoğurarak elleri güçlendirdik, sonra oklavalarla kili düzleştirdik. Düzleştirirken ellerimizi de kullandık. Pat pat vurararak bir ‘kil orkestrası’ yaptık, sesini dinledik. Sonra kilin üstüne kazıyarak resimler yaptık, ardından kili yine bozduk ve son olarak üçüncü boyuta geçtik. Robotlar, insanlar, uzaylılar, kardanadamlar, periler kilden doğdular…

4 Eylül Cumartesi

Bir gün önceden ailelere çocuklar vasıtasıyla haber yollamıştık, Pazar günü dernekte olacak ve okul çağındaki çocukların okullara kayıtları için bilgilendirmenin ve yönlendirmenin yapılmasına devam edecektik.

Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği gönüllüleri ile birlikte yaklaşık 40 çocukla ve aileleriyle dernek mekânında görüştük. Hepsinin bilgilerini aldık, okula kayıt prosedürüne ilişkin detaylı yönlendirmeyi yaptık, eksik evrakları hakkında bilgilendirmede bulunduk, bayram tatili öncesindeki son haftayı en iyi şekilde değerlendirebilmek için takvimimizi oluşturduk, yeniden bir “yapılacaklar listesi” çıkarttık. 7 Eylül itibariyle buna hala devam etmekteyiz.

Ancak bu süreçte bizi üzen, şaşırtan, yer yer panikleten birkaç hususu, dolaşıma sokularak kitlelerce bilinir olması ve kısa vadede tüm bu sorunlara çözüm bulunması umuduyla günlüğümüze not etmeyi de borç biliyoruz:

  • Görüştüğümüz hemen her çocuğun -ve dolayısıyla yeni doğan bebekler hariç diğer aile fertlerinin- kimlik kaydının hiç olmadığını, kimlik çıkartmak için türlü girişimlerde bulunmalarına rağmen ilgili kurumların yoğunluk iddiaları neticesinde hala Geçici Koruma Yabancı Kimlik Belgesi’ne sahip olamadıklarını, başvuru için randevu dahi alamadıklarını, 98’li numarayla başlayan kimlik belgesine sahip olanların ise 99’lu yeni numaralarını alamadıklarını veya henüz hiç öğrenmediklerini, kimlik belgesine sahip olamayan  veya 99’lu numarasını almamış çocukların ise bu nedenle okula kayıt olamadıkları gibi diğer temel insani haklardan yararlanamadıklarını en başta söylemek gerekiyor.
  • Yine görüştüğümüz hemen her çocuğun farklı sektörlerde ama ağır koşullarda  ve düşük ücretlerle, sigortasız ve güvencesiz çalıştığını üzülerek yeniden belirtmek isteriz.
  • Çalışan her çocuğun okul çağında olduğunu ve okula gitmediğini/gidemediğini söylemek malumun ilamı (Pazar günkü görüşmelerde karşılaştığımız çalışanların en küçüğü 8 yaşında, en büyüğü ise 15 yaşındaydı).
  • Çalışmak zorunda olduğu için okula devam edemeyeceğini belirten çocukların sayısı da azımsanmayacak derecede. Onları tek başına bizlerin çabalarıyla okula yazdırmanın mümkün olmadığı noktada, çocukların da bizlerden talep ettiği üzere, akşam saatlerinde yine dernek mekânında ayarlamaya çalışacağımız gönüllü seanslar ile en azından Arapça ve Türkçe okuma-yazma eğitim sürecine dahil etmeyi hedefliyoruz.
  • Ailesiyle görüştüğümüz çocuklardan birinin, kot taşlama işinde çalıştığından bu yana nefes darlığı ve yorgunluk belirtileri gösterdiğini üzülerek öğrendik. Bunun bir “meslek hastalığı” olduğu şüphesini taşıyoruz. Rahatsızlığı devam ettiği ve gün geçtikçe kötüleştiği için işten ayrılmış ve bu haldeyken okula gitmesinin de zor olduğunu belirtiyor aile. Hastalığının teşhisi yapılamıyor, tedavi olamıyor çünkü ne yazık ki kaydı yok. Bu sebeple ilk hedefimiz, Suriye’deyken 3. sınıfı bitirmiş Y.’nin kaydının yapılmasını sağlayarak onu tedavi ettirip, bir sonraki dönemde okula devamını sağlamak.
  • Yaşı büyük olan çocuklar, savaş sonrasında Suriye’deki eğitimlerini yarım bırakarak Türkiye’ye gelmek zorunda kalmışlar. Buradaysa eğitimlerine bahsettiğimiz türlü nedenler neticesinde devam edemiyorlar.
  • Geçen sene okula kayıt olanlar arasında bu sene okula gitmek istemediğini belirten çocuklar da var. Gerekçe olarak okullarda kendilerine kötü davranıldığını ve ayrımcılığa maruz kaldıklarını anlatıyorlar. Yani çocukların yalnızca okula kayıtlarının tamamlanması yeterli değil, onların eğitim hayatları boyunca takiplerinin de yapılması gerektiği ortaya çıkmakta. Bunun için mahallelerdeki okulların idarecileri ve rehber öğretmenleri ile buluşarak konuyu konuşmakta fayda görüyoruz.

Bu paylaşılanlar sadece birkaç örnek, dahasının da olduğu şüphesiz. Ama bir anektodla durumun ciddiyetini özetlemek gerekirse: Çocuğu çalışmak zorunda olduğu için okula devam edemeyen bir anne, “Eşimle konuşacağım, ‘onun yerine ben çalışayım’ diyeceğim; yeter ki çocuğum okusun, çünkü ben okuyamadım, ne demek olduğunu biliyorum” dedi.

Biz de biliyor ve tahmin ediyoruz; bu sebeple her birimizin yapabileceği, ucundan tutabileceği bir çok konu olduğuna inanıyoruz. Sorun elbette sadece okula kayıt engeli değil, tanıklık ettiğimiz üzere yıllardır birbirinden farklı ihlallerle karşı karşıya Suriyeliler.

Mahallelerimizdeki komşularımızı yalnız bırakmayalım…

Dayanışmayla,
“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s