Çocuk Oyun Grubu · Genel

Haklar Atölyesi

Yarımburgaz Çocuk Oyun Grubu 4 hafta sürecek Haklar Atölyesi organize etti ve her hafta 10-15 yaş aralığındaki çocuklarla birlikte farklı bir konuda haklar üzerine düşünüldü, tartışıldı, ürünler elde edildi. O sırada 5-10 yaş aralığındaki çocuklar ise Sanat Atölyesi‘ndeydi… Haklar Atölyesi’nde ortaya çıkan resim ve yazılar, Yarımburgaz Çocuk Eğitim ve Oyun Alanı’nda kurduğumuz “Hak Köşesi“nde herkesin ilgisine sunuldu…

1. Hafta (6 Kasım 2016) – Haklı Balıklar: “Sağlık Hakkımız”

Haklar Atölyesi’nin ilk haftasına, çocukların ihtiyaçları doğrultusunda sağlık hakkı oturumumuzla başladık. Önce sorunlarını belirlediler -ki bu süreç yoğunlaşmayı gerektirdiği için çocuklar açısından zor ve uzun geçti, çünkü yaşadıkları sorunların pek de farkında olmadıklarını söyleyebiliriz- sonraki yarım saatlik düşünme sürecimiz akabinde ise pembe renkteki sorun balıklarını doldurmaya başladılar. Bu sürecin üzerine hassasiyetle eğiliyoruz çünkü özellikle bu düşünme aşamasında kendilerine bir alan tanıyor olmayı ve sonraki aşamada kendilerini ifade edebilmelerini çok değerli buluyoruz.

Çocuklar sağlık hakkına ve sağlık hakkına erişime ilişkin sorunlarını belirlediler, bu sorunlarına nasıl/ne gibi çare/çözüm önerisi sunulabileceğini düşündüler ve sonra yazmaya başladılar. Düşündüklerini ve yazdıklarını aynı zamanda sözel olarak da ifade edebilmelerini destekledik çünkü öz güvenlerini geliştirmek yani çocukları güçlendirmek, onları kendi haklarında özne olduklarını hissetmelerini sağlamak en önemli amaçlarımızdandı.

1. haftanın sonunda Hak Köşemiz:

unknown-10

Çalışmanın ardından çocuklara sorduk ve bu sefer eğitim alanında bilgi almak, düşünmek, çalışma yapmak istediklerini söylediler; bu sebeple 2. haftanın konusunu “eğitim hakkı” olarak belirledik.

O sırada Sanat Atölyesi

2. Hafta (13 Kasım 2016) – Haklı Kuşlar: “Eğitim Hakkımız”

Haklar Atölyesi’nin 2. haftasında çocuklar, eğitim hakkına erişememeleri üzerine; erişebilen çocukların bazıları ise okulda karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlarına yönelik çözüm önerileri konusunda konuştular.

Eğitim hakkı konusunda çocuklardan çok güzel çözüm önerileri geldi ki bunlar bizce zaten olması gerekenlerdi. Genellikle çalışan çocuklar oldukları için önce neden çalıştıklarını sorguladılar, sonra nedenlerini düşünüp kimisi ebeveynleri çalışmadığı için kimisi ise ebeveynleri çalışsa bile kazanç yetmediği için destek olmak sorumluluğunu hissettiklerini söylediler.

“Peki sizce nasıl olsa iyi olurdu?” diye sorduğumuzda ise;

  • ebevynleri hasta olanlara “maddi destek sağlanmalı”
  • sigortalı çalıştırılmayan ebevynelerin “kimlik kartları çıkarılmalı”

önerilerini getirdiler. Çocuklar bu sorunların çözülmesini istiyorlar…

15069054_1614276215541984_7192517071446862417_o

Ayrıca ne yazık ki beyin fırtınası sırasında çocuklar arası şiddetin ve iletişimsizliğin olduğunu gözlemledik ve bu nedenle haftaya yine ihtiyaçları odaklı hareket edecek şekilde arkadaş ilişkilerini geliştirici ve formal olmayan tekniklerle uygulamalar hazırlayıp yapmayı planladık.

2. haftanın sonunda Hak Köşemiz:

unknown-3

O sırada Sanat Atölyesi

unknown-3

3. Hafta (20 Kasım 2016) – “Çocuk işçiliği”, “iletişimsizlik ve şiddet”

Haklar Atölyesi’nin 3. haftası #20KasımDünyaÇocukHaklarıGünü’ne denk geldi…

Bu hafta düşündürücü fotoğraf çalışması yapıldı. Bir fotoğraf teması tekstil atölyesi, diğeri ise iletişimsizlik ve şiddet temalıydı. Çocuklar bu fotoğraflara bakarak duygu ve düşüncelerini aktardılar ve fotoğraflardaki sorunların nasıl çözülebileceğine dair tartışma yürüttüler. Tüm bu süreçte kendilerini en rahat nasıl ifade edeceklerini elbet yine kendileri seçtiler. Daha çok resim yapmayı ve yazı yazmayı tercih ettiler. İşte çocukların tekstil atölyelerinde çocuk işçi olma, iletişimsizlik ve şiddet konularında anlatmaya çalıştıkları:

“Herkes birbiriyle kavga edeceğine barış içinde ve mutluluk içinde olması gerekir…”

“Olmaz baba! Kadına bağıramazsın, çocuk korkar, korkmaması gerekir. Konuşmak çaredir!”

“Sevinmemin nedeni yoksullar, muhtaçlar çalışmak için bir iş buluyorlar. Üzülmemin nedeni de çok pis bir yer, hasta oluyor ve hak ettikleri parayı alamıyorlar.”

“Başkaları da çalışmasın. Çalışmak kötü değil ama çok yorucu. Ben çalışmak istemiyorum ama eve bakacak kimse yok, o yüzden ben çalışıyorum.”

“Resimde tekstil görüyorum. O makinelerle kıyafetler dikiyorlar. Resmi ilk gördüğümde aklıma direk kıyafetler ve temiz olmayan bir yer geliyor. Hem üzülüyorum hem de seviniyorum.”

“Ben çalışıyorum, akrabalarıma çok üzülüyorum, ama ne yapacağız, bu bizim halimiz.”

“Tekstilde çalışmak çok kötü, dışarıda arkadaşlarla oynamak daha güzel, küçük yaşta çalışmak çok kötü ben bu duyguyu yaşadım.”

“Resmimde anlattığım şeyler orada çok kapalı kalıyorum, orada kumaş dikiyorum.”

“Resmi ilk gördüğümde bir sürü makine gördüm, biraz sevinirim, biraz üzülürüm. Sevinmemin nedeni herkes iş yerine girip çalışıp haklarını alıyorlar, üzülmemin nedeni herkes hasta olur.”

“Taşıma, çok çalıştığımı gördüm, çay arası. Her gün oradayım. Kapalı bir alanda olmak sürekli.”

15-calismak_014

“Çalışıyorum. Arkadaşlarımı hatırlıyorum. Halimiz ne olacak çok üzülüyorum.”

3. haftamızda ilk haftaya göre çocukların düşünme süreçlerindeki zorluğun kırılmaya başladığını fark ettik. İlk hafta soru yönelttiğimizde “nasıl yani, ne demek istiyorsunuz?” diyen çocuklar bu hafta direk kalkıp ifade ettiler kendilerini…

3. hafta sonunda Hak Köşemiz:

unknown-3

O sırada Sanat Atölyesi

unknown-3

4. Hafta (27 Kasım 2016) – “İletişim(sizlik)”

Haklar Atölyesi’nin 4. haftasında iletişim(sizlik) üzerine forum tiyatrosu yapıldı. Çocuklar önce, iletişim konusunda geçen hafta aileyle, arkadaşlarla, mahalleyle ilgili yaşadıklarını belirttikleri sorunları anlatan bir skeç yaptılar; sonrasında ise, beraberce izledikleri sorunlara yönelik çözüm fikri olan çocuk, sorunu gördüğü karakterin yerine gecerek, çözümü aktif hale getirdi. Ardından, iletişimle ilgili ortak resim çalışması yapıldı.

Son olarak Haklar Atölyesi’nin 1 ayı değerlendirildi.

Ağaç dallarına;

  1. “Eğitim boyunca ifade edebildiklerim”
  2. “Eğitim boyunca mutlu olduğum şeyler”
  3. “Eksik olan ve yapılmasını istediğim şeyler”

başlıklarında çocukların kendilerini ifade etmelerini  sağlamak amacıyla çizilenler yapıştırıldı.

O sırada Sanat Atölyesi kapsamında 5-10 yaş aralığındaki çocuklar, atık kumaş ve materyallerden kalemlik dikiyorlardı…

Çocukların haklarına erişebildikleri bir yaşam umuduyla,
“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı

Haklar Atölyesi” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s