Genel · Haber ve Duyurular

2016 Biterken: “Mülteciyim Hemşerim”in Dolu Dolu Geçen 1 Senesi…

2015 Eylül ayında “bir şeyler yapmalı!” dedik ve yakın çevremizdeki dostlarımızla haftalar boyu süren “nasıl yapmalı?” tartışmalarına giriştik… Tahmin edileceği üzere adımıza karar vermemiz bile günler sürdü 🙂 Şimdi her birimiz adımızın aslında çok şey anlattığını düşünüyoruz…

Önce, kentsel dönüşüm baskısı karşısında yerleşim alanlarını hukuki güvenceye kavuşturmak üzere mücadele yürüten Mahalleler Birliği‘ne üye mahalle derneklerinin kapılarını çaldık, “mahallenizdeki yeni komşularınızla, Suriyeli mültecilerle dayanışmak istiyordunuz, birlikte olalım mı?” diye sorduk… Sonra ilk somut dayanışma çağrımızı MSGSÜ Bileşenleri Ayağını Oluşturma Daveti adıyla yaptık; 2 Aralık 2015 tarihinde MSGSÜ Fındıklı Kampüsü’nde gerçekleştirdiğimiz toplantıya iştirak eden, neredeyse birçoğumuzun o gün orada yeni tanıştığı ama bugün dost bildiğimiz gönüllülerle birlikte hikayemize başladık… MSGSÜ’nün sınıflarını aşan yerlere ulaştık, orada bize tahsis edilen ufacık eşya deposundan İstanbul’un çeşitli mahallelerindeki evlere konuk olduk. Biz de, dayanışma ağımız da büyüdü… Değişmeyen tek şey ise birlikte ama insanca yaşama umudumuzdu…

Bu umudumuzu 2017’de de sürdürmek, belki gerçek kılmak için geçtiğimiz bir yılı hakkıyla değerlendirmek istiyoruz. Peki neler yaptık, ileriye dönük neler hedefliyoruz? Bu aynı zamanda yeni dönem için destek ve dayanışma çağrısı olarak da görülsün, duyulsun, paylaşılsın diliyoruz

Dolu dolu geçen 1 senemizde…

Bileşenlerimizden Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği mekânında kurduğumuz Çocuk Eğitim ve Oyun Alanı’nda Türkiyeli ve Suriyeli 5-15 yaş grubundaki yaklaşık 35 öğrenciye her haftasonu; 10-15 yaş aralığındaki, çoğu çalışmak zorunda olduğu için okula devam edemeyen veya okula devam etmesine rağmen derslerine takviye ihtiyacı duyan yaklaşık 20 öğrenciye ise haftaiçi akşam saatlerinde eğitim desteği verilmesine aracı olduk; olmaya da devam edeceğiz. Bu etkinliklere mahalle derneği üyeleri, Dayanışma Ağımız gönüllüleri ve bireysel katılımların yanı sıra bileşenlerimizden İHD İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri, Altınşehir Çocuk Atölyesi gönüllüleri, Oyun Çalışmaları Kulübü gönüllüleri, Tersine Dünya Okulu gönüllüleri, Gençlik Kulübü ve Çağdaş Drama Derneği İstanbul Şubesi üyeleri, Herkes İçin Mimarlık gönüllüleri, Sosyal ve Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği üyeleri, Mezopotamya Psikologlar Derneği üyeleri de dayanışma göstererek destek olmuşlardır.

Bileşenlerimizden Okmeydanı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği mekânında farklı yaş gruplarından Türkiyeli ve Suriyeli yaklaşık 40 öğrenci için her haftasonu farklı temalarda atölyeler düzenlenmiş, İngilizce dersleri verilmiştir; verilmeye de devam edilmektedir. Bu etkinliklere dernek üyeleri, Dayanışma Ağımız gönüllüleri ve bireysel katılımların yanı sıra, Sınırsız Atölye gönüllüleri, Spartakistanbul gönüllüleri, Ahtapot Gönüllüleri, Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü (BUSOS) gönüllüleri de dayanışma göstererek destek olmuşlardır.

Suriyeli mültecilere “geçici koruma rejimi”nin sağladığı temel hakların etkin şekilde kullanımının artırılması amacıyla farklı mahallelerde uzmanların katılımlarıyla Mülteci Hakları Eğitimleri gerçekleştirdik; ihtiyaç duyulması halinde gerçekleştirmeye de devam edeceğiz.

Suriyeli çocuk ve gençlerin ilköğretim ve üniversiteye kayıt prosedürüne ilişkin sıkça sorulan soruların cevaplarını, İstanbul İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile üniversiteye kayıt yaptırmış Suriyeli dostlarımızla gerçekleştirdiğimiz görüşmelerden elde edilen bilgiler neticesinde derleyerek Türkçe, Arapça ve İngilizce dillerinde bir bilgilendirme broşürü hazırladık ve bu broşürü daha fazla kişiye ulaşabilmesi için hem sosyal medyada paylaştık hem de mahallelerde dağıttık

Slide1

Adı geçen mahallelerde, okul çağındaki yaklaşık 110 Suriyeli çocuğun 2015-2016 eğitim-öğretim yılında, 150 Suriyeli çocuğun ise 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Türkiye okullarına kayıtlarının gerçekleştirilmesine çaba sarf ettik; Türkiyeli ve Suriyeli çocukların okul kıyafeti, çanta ve kırtasiye ihtiyaçlarını ise destekçilerin sayesinde temin ettik. Bir sonraki eğitim-öğretim yılı için bu girişimlere devam edeceğiz.

Adı geçen mahallelerde sağlık hizmetlerine erişmekte zorluk çeken onlarca mültecinin ilgili hizmetlere, doktora ve ilaca ulaşmaları konusunda farklı oluşumlar, STK’lar ve kurumlarla işbirliği yaparak aracı olduk ve zaman zaman mültecilere bu hizmetlere erişim süreci boyunca refakat ettik. İhtiyaçlar doğrultusunda bu dayanışmaya devam edeceğiz.

Çalışırken hayatını kaybeden veya iş kazası geçiren mülteci işçilerin ailelerine destek olmaya çalıştık, işverenlere sorumluluklarını hatırlatmak üzere ceza davası açmayı isteyen ailelere Dayanışma Ağımız gönüllüleri ve Adalet Arayana Destek Grubu’ndan gönüllü avukatlarla hukuki desteklerde bulunduk; bulunulmaya da devam edeceğiz.

Yine Adalet Arayana Destek Grubu’nun 2012’den bu yana Adalet Arayan İşçi Aileleri ile birlikte hazırlayarak 1Umut Yayınları’ndan çıkardığı İş Cinayetleri Almanağı’nın 2016 yılı baskısı için Dayanışma Ağımız ve Göçmen Dayanışma Mutfağı gönüllüleri tarafından “Mülteci İşçiler” dosyası hazırlamaya niyet ettik; böylece kadın-erkek-çocuk mülteci işçilerin çalışma koşullarına ve iş cinayetlerinde hayatını kaybeden mültecilerin de olduğuna dikkat çekmeyi amaçladık.

Dayanışma Ağımız, bileşenlerimizden İHD İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu ve Göçmen Dayanışma Mutfağı yan yana gelerek 10 Mayıs sabahı Tarlabaşı’ndaki evlerinden alınarak Osmaniye Düziçi Kampı’na götürülen Suriyeli komşularımızın serbest bırakılmaları için #KomşumaDokunma kampanyası başlatıldı ve imzaya açılan metne destek olan 19 kurumla birlikte Dünya İnsani Yardım Zirvesi öncesinde 21 Mayıs 2016 tarihinde İHD İstanbul Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenlendi.

Bileşenlerimizden Okmeydanı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin mültecilerle dayanışma faaliyetleri sırasında tanışarak yan yana gelen 15 mülteci kadın, komşuluklarından gelen ilişkilerini, hayatlarını kazanma iradesine dönüştürme fikriyle Kadın Kadına Mülteci Mutfağı’nı kurdu. Haberlerini buradan alabileceğiniz Kadın Kadına Mülteci Mutfağı’nda şimdilik çeşit çeşit meyvelerden reçeller, turşular, tatlı ve tuzlu kurabiyeler yapılmakta; bu ürünlerin çeşitli dayanışma kermeslerinde ve dost mekânlarda satışı gerçekleştirilmektedir. Unutmayalım ki bu mutfağın ışık tuttuğu umut, hepimizin desteğiyle sürdürülebilir hale gelecek…

17 Aralık 2016 tarihinde Yeni Okul‘da düzenlenen yıl sonu şenliğinin bütünü, “Mülteciyim Hemşerim” ile dayanışmaya adanmıştı. Çeşitli atölyelerin yürütüldüğü, Kadın Kadına Mülteci Mutfağı’nın yanı sıra çocuklar ve velilerin kendi elleriyle yaptıkları ürün ve yiyeceklerin de kurulan tezgahlarda satışa sunulduğu şenlik günü sonunda elde edilen gelirin, Dayanışma Ağımız bileşenlerinden Okmeydanı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği’ndeki çocuk atölyelerine yönelik kalıcı yapıların kurulmasına katkıda bulunması öngörülmüştür. Yeni Okul ile mahallelerimizdeki çocuklar özelinde önümüzdeki dönemlerde de işbirliğimizi sürdüreceğiz.

Dayanışma Ağımız ve Hollanda merkezli Güneşin Çocukları Vakfı (Children of the Sun Foundation) işbirliğiyle, onlarca kişinin desteğiyle adı geçen mahallelerden yaklaşık 90 çocuğa geçtiğimiz Şeker Bayramı’nda bayramlık kıyafet aldık. Çocuklar, birlikte gezdiğimiz mağazalarda kendi kıyafetlerini kendileri seçtiler.

Geçtiğimiz kış, onlarca kişinin desteğiyle adı geçen mahallelerde Türkiyeli ve Suriyeli ihtiyaç sahibi yaklaşık 200 aileye soba ve kömür, sobaları olan yaklaşık 150 aileye de kömür dağıtımı gerçekleştirdik. Bu kış için ise kömür dağıtımlarına ve soba kampanyası hazırlıklarına devam etmekteyiz.

Bir insan hakkı olarak gıdaya erişim kapsamında, Süreli Destek‘in (Periodic Support) Bütün Çocuklar Bizim Derneği ile birlikte TCA Vakfı’nın hibesiyle yürüttüğü erzak desteği projesi aracılığıyla adı geçen mahallelerde geçtiğimiz 4 ay boyunca her ay Türkiyeli-Suriyeli 60 aileye düzenli erzak desteği sunulmuştur. Bu destek 5 ay boyunca da sunulmaya devam edecektir.

Adı geçen mahallelerde dernekler üyeleriyle birlikte gerçekleştirdiğimiz hane ziyaretlerinde tespit edilen erzak, temizlik/hijyen malzemesi, kıyafet, ev eşyası vb. ihtiyaçları, gönüllülerin destekleri ve çeşitli oluşumların dayanışmasıyla farklı zamanlarda Türkiyeli ve Suriyeli ailelere ulaştırdık; ulaştırmaya da devam edeceğiz. Dernek üyeleri, Dayanışma Ağı gönüllüleri ve bireysel katılımların yanı sıra bu dağıtımlara Askıda Bisiklet gönüllüleri ile Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri de dayanışma göstererek destek olmuşlardır.

Farklı gönüllü grup ve kişilerle mahallerdeki mülteci komşularımızı yan yana getirmek ve birlikte keyifli vakit geçirmek amacıyla farklı tarih ve yerlerde piknikler organize ettik; açık hava etkinlikleri düzenledik. Her biri de adeta şenlik havasında geçti…

Futbolu devasa statlar yerine mahalledeki boş araziye kurulan sahalarda ve büyük paralar alarak değil “gazozuna oynamanın” tadının yaşandığı, sloganı “sahada rakip, sokakta beraberiz” olan Altınşehir Dostluk Turnuvası’nda (Gazozuna Turnuva) Türkiyeli ve Suriyeli mahalle sakinleri yan yana gelerek keyifli bir 4 hafta geçirilmiştir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi bünyesindeki farklı bölümlerin çağrılarıyla Dayanışma Ağımızı anlatmak üzere üniversite öğrencileriyle buluşarak; farklı oluşum ve platformların düzenledikleri etkinliklere, kongrelere, çeşitli radyo ve televizyon kanallarına konuk olarak veya yazılı basına, dergilere, haber portallarına röportaj vererek; mülteciler hakkında  hazırlanan araştırma ve raporlara destek olarak mültecilerin yaşadıkları sorunları ve dayanışma faaliyetlerimizi anlattık; bu sayede konuya dair farkındalık yaratmayı hedefledik.

Dayanışma Ağımız 1 yılını doldurmuşken, Sabancı Vakfı’nın Fark Yaratanlar programı tarafından Fark Yaratan seçildi ve amaç ve faaliyetlerimizi içeren tanıtım videosuyla 25 Aralık 2016 tarihli CNN Türk yayınında destek ve dayanışma çağrımızı yineleme şansı yakaladık.

15780884_10154919990296474_767531104690308761_n

2017 boyunca tüm bu faaliyetlerin organizasyonuna devam edecek olmamızın yanı sıra sahada gözlemlediğimiz hak ihlallerini görünür kılmak amacıyla raporlar oluşturmaya da çalışacağız.

Yeni yıla dair dileğimiz, nefret söylemi barındıran ayrımcı yaklaşımların ve önyargıların üstesinden gelerek Suriyeli komşularımızın ülkemizde daha onurlu bir yaşam sürmelerine destek olmak ve Türkiyeliler ile aralarında insan hakları temelli bir dayanışma kurmaya çalışmaktır.

Biz artık kocaman bir aile olduk. Bu aileyi yaratan, yaşatan ve dayanışmayı önemseyen herkese en içten teşekkürlerimizle…

Birlikte yaşama umuduyla,
“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s