Genel · Haber ve Duyurular

Basına ve Kamuoyuna: #KOŞULSUZ HAREKET ÖZGÜRLÜĞÜ!

#KOŞULSUZ HAREKET ÖZGÜRLÜĞÜ!

Basına ve Kamuoyuna,

Son zamanlarda polisin belli bölgelere yaptığı operasyonlar sonucunda sık sık “yabancı uyruklu” kişilerin “yakalandığını”, gözaltına alındığını ve geri gönderme merkezi ya da kamplara gönderildiğini duyuyoruz. Bu kişilerin tam olarak ne tür suçlamalara tabi tutulduklarını bilmeden sınırdışı edilecekleri yönünde haberler alıyoruz. İstanbul’da polis ve zabıta ekipleri zaman zaman sokakta dilencilik yaptığı iddia edilen (çoğunlukla çocuk) göçmenleri toplayıp Pendik Kızılay Dr. Kemal Demir Kampı’na gönderiyor. Bu operasyonların hedefinde belgeleri eksik olan göçmenler, belli milliyetlere ait kişiler, ya da “terör” veya başka bir suç şüphesi ile itham edilenler de olabiliyor. Tutuklanan kişilerin sayıları (ve bazen milliyetleri) dışında kamuoyu sürece dair hiçbir şekilde bilgilendirilmiyor. Örneğin, 1 Şubat tarihinde basına yansıyan haberlerde “yabancı uyruklu 203 kişinin gözaltına alındığı”, emniyette yürütülen işlemlerin tamamlanmasının ardından bu kişilerin Göç İdaresi’ne gönderilerek sınır dışı edileceği açıklandı. Ancak basına, gözaltına alınan kişilere “belge ihlaline” ilişkin işlem yapıldığı ve bu tür denetimlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceği dışında hiçbir bilgi yansımadı.

Yapısal eksiklikler ve acımasız sınır politikaları nedeniyle çeşitli belgelere ulaşamayan göçmenlerin yasal statülere erişimlerinin kolaylaştırılması gerekirken, tam tersine sistematik olarak suçlu konumuna düşürüldüklerini görüyoruz.

Özellikle OHAL süreciyle halkın büyük bir kısmı üzerinde uygulanan baskı, ayrıştırma ve kriminalizasyon politikaları, söz konusu göçmenler olunca daha da pervasızlaşıyor. Çoğu zaman zor yaşam koşulları, psikolojik ve fiziksel şiddeti geride bırakıp Türkiye’ye gelen kişiler bu tür uygulamalara tekrar maruz kalarak tekrar yaralanıyor. Ayrıca bulunduğu ülkenin dilini, kanunlarını ve savunma mekanizmalarını bilmediği (ya da bunlara erişmesine imkan verilmediği) için haklarını savunamıyor.

Bizler herkese koşulsuz hareket özgürlüğünü ve kimsenin ırkına, milliyetine, kimliğine göre ayrıştırılmamasını savunan gruplar olarak bilmek istiyoruz:

  • Yukarıda bahsi geçen vakalara benzer ve bilhassa göçmenlere yönelik yapılan polis operasyonlarının kapsamı, amacı, hedef grupları ve hukuki arkaplanı nedir
  • Tutuklanan ve gözaltına alınan göçmenler nerelerde ve hangi koşullar altında tutulmaktadır?
  • Bu operasyonlar sonucunda gözaltına alınan, kamplara ya da geri gönderme merkezlerine gönderilen kişilerin avukatlarıyla, çeşitli destek kuruluşlarıyla ve yakınlarıyla görüşmeleri ve ayrıca sığınmaya başvurmaları mümkün müdür?
  • Tutuklanan kişiler hakkında hukuki bir süreç işlemekte midir? İşliyorsa ne tür suçlamalar ve bulgular söz konusudur? Ayrıca sınırdışı kararı çıkması halinde kişiler itiraz haklarını kullanabilmekte midir?

Bizler uyruğu ve yasal statüsü ne olursa olsun kimsenin ayrımcılığa, kiriminalizasyona ve hareket özgürlüğünün kısıtlanmasına maruz kalmaması için mücadele etmeye, bir arada yaşamı savunmaya devam ediyoruz. Baskı, usulsüzlük ve keyfiyet yerine adalet ve şeffaflık talep ediyoruz. Cevabını alana kadar bu soruları sormaya ve sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Göçmen Dayanışma Ağı
“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı
Göçmen Dayanışma Mutfağı
Sınırsız Atölye

00

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s