Genel · Haber ve Duyurular

Suriyeli mülteciler anlatıyor: #BirAradaYaşam için dinleyelim, anlayalım, dayanışalım!

Birlikte insanca yaşamak,
sorunlarımıza birlikte çözüm bulmak,
aynı haklara sahip olmak için
birlikte mücadele etmek varken
öfkemizi haksız yere Suriyelilere yöneltmek niye?

Anlatılan senin hikayendir…

MSA.jpg

Suriyeli işçiler gibi Türkiyeli işçiler de emeklerinin karşılığını alamıyor, hayatlarını idame ettirebilecekleri kazanca sahip olamıyorlar. Suriyeli işçiler gibi Türkiyeli işçiler de işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmadığı için iş yerlerinde uzuvlarını kaybediyorlar, hastalanıyorlar veya ölüyorlar. Suriyeli işçiler gibi Türkiyeli işçiler de patronların kötü muamelelerine, onursuzlaştırmalarına veya mobbinge maruz kalıyorlar. Suriyeli işçiler gibi Türkiyeli işçilerin de sendikalılaşma ve örgütlenme hakları ellerinden alınıyor.

NI_v5.jpg

Suriyeli genç kadınlar gibi Türkiyeli genç kadınlar da ailelerine destek için erken yaşta çalışma hayatına katılıyorlar, yetmiyor, kadın oldukları için aynı yaştaki erkek mesai arkadaşlarına göre daha düşük ücretlendirme “politikası”yla karşılaşıyorlar. Suriyeli genç kadınlar gibi Türkiyeli genç kadınların da eğitimlerine devam etmek ya da sevdikleri işlerde çalışmak gibi gelecek hayalleri var, bu hayalleri gerçek kılmak için var güçleriyle çabalıyorlar.

Suriyeli kadınlar gibi Türkiyeli kadınların da ev içi emekleri görünmez kılınıyor. Suriyeli kadınlar gibi Türkiyeli kadınlar da evde, sokakta, iş yerinde tacize, istismara, şiddete maruz kalıyorlar. Suriyeli kadınlar gibi Türkiyeli kadınlar da evleri kadar ülkelerinin yükünü sırtlarında taşıyorlar.

AH.jpg

Suriyeli gençler gibi Türkiyeli gençler de üniversiteye sınavsız giremiyorlar, istedikleri bölümü okuyamıyorlar. Suriyeli gençler gibi Türkiyeli gençler de parasız eğitim hakkına sahip değiller. Suriyeli gençler gibi Türkiyeli gençlerin de çeşitli burslara başvurmak için bir şeyleri hep ispat etmeleri gerekiyor. Suriyeli gençler gibi Türkiyeli gençler de para biriktirmek için çalışmak zorunda kalıyorlar. Suriyeli gençler gibi Türkiyeli gençler de mezun olduktan sonra kolayca iş bulamıyorlar.

cocuklar-2

Suriyeli çocuklar gibi Türkiyeli çocuklar da eğitim hakkına kolay erişemiyorlar. Suriyeli çocuklar gibi Türkiyeli çocuklar da anadillerini eğitim hayatları boyunca yaşatamıyorlar. Suriyeli çocuklar gibi Türkiyeli çocuklar da aile ekonomilerine destek için zorlu, tehlikeli ve düşük ücretli çalışma hayatına dahil olmak zorunda kalıyorlar; yasak olmasına rağmen çocuk halleriyle işçilik yapıyorlar. Denetim sorumluluğunu üstlenen kurumlar ise çocukların iş yerlerindeki varlıklarını görmezden geliyor. Tam da bu yüzden bizler, tüm çocuklar için çocuk işçiliğiyle mücadele etmekten vazgeçmemeliyiz!

Farkımız yok birbirimizden… O halde sorun yalnızca Suriyeliler olamaz. Sorunu ve çözümü doğru yerde aramaya ne dersiniz?

#ÜlkemdeSuriyeliİstemiyorum kampanyalarındaki nefret söylemini çoğaltmak, linç girişimine ortak olmak yerine #BirAradaYaşam için dinleyelim, anlayalım, dayanışalım!

“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s